Część firm musi zaktualizować ocenę ryzyka zawodowego
Po analizie ryzyka zakażenia się w pracy SARS-CoV-2 przyszła kolej na ocenę zagrożeń w zakresie innych szkodliwych czynników biologicznych. Pracodawcy mają na to czas do 20 listopada 2021 r.
Pracodawca ma obowiązek ochrony życia i zdrowia zatrudnionych poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Taki obowiązek spoczywa na pracodawcy zarówno wobec pracowników, jak i w stosunku do zatrudnionych w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na innej podstawie prawnej niż stosunek pracy (np. zleceniobiorców) oraz osób prowadzących w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą. Wynika to z art. 207 § 2 w związku z art. 304 § 1 kodeksu pracy.
Pierwszym krokiem do wywiązania się z powyższych obowiązków przez pracodawcę jest sporządzenie oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą. Tak wynika z art. 226 pkt 1 k.p., który to przepis przewiduje również nakaz stosowania niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających to ryzyko.
Wszystkie stanowiska w każdej firmie
Ocena ryzyka zawodowego zawiera opis wszystkich niebezpiecznych czynników występujących w środowisku pracy oraz związanych z jej wykonywaniem, na które pracownik jest lub może być narażony. Zgodnie z § 39a ust. 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. DzU...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta